Cestovanie Byron Bay to Fraser island 1/2

Takže po namáhavom pracovnom období bez prestávky prišiel konečne zaslúžený  čas na dovolenku. Bol január, leto v Austrálii v plnom prúde a ja som s mojimi troma kamošmi naplánovala túto trasu:

brissy

Plán bol priletieť do mesta Gold Coast, prenajať auto a potom si dať „freestyle“ podľa toho ako sa nám kde zapáči. Z lietadla som už videla črtať sa siluetu Goald Coastu:

mesto Gold Coast z lietadla

mesto Gold Coast z lietadla

 

V Goald Coaste sme požičali auto, dlho sme sa tam nezdržali s tým, že sa tam vrátime na konci tripu a strávime tam niekoľko dní.  Auto sme požičali v požičovni Avis. Ešte sme premýšľali či dať poistenie navyše v prípade, že sa niečo stane. Nakoniec sme dali, keďže sme mali v pláne cestovať aj mimo miest a hlavných ciest a nakoniec sme boli radi, že sme sa tak rozhodli. Pokiaľ chcete prenajať auto, môže vám pomôcť táto stránka: http://www.bargainwheels.com.au/

Prvou zastávkou bol Byron Bay. Je to milé malé prímorské hipisácke mestečko, kde sa nikto neponáhľa a každý surfuje. Dá sa tam skákať padákom, pozorovať delfínov, nakúpiť batikované tričká či kabelky. Nájdete tu veľa backpackerov a turistov. Koná sa tam veľa hudobných festivalov a kultúrnych udalostí, ale v čase keď sme tam došli sa nekonalo nič, tak chalani zhodnotili, že sa ešte pozrieme na maják a môžeme pokračovať v ceste. A ja ako jediná žena som sa prispôsobila väčšine.

IMG_0619

Pláž v Byron Bay

IMG_0647

Maják v Byron Bay

IMG_0655

Maják v Byron Bay určite nevynechajte, je z neho nádherný výhľad. Týči sa do výšky 23 metrov a  pôsobí naozaj majestátne. Neďaleko Byron Bay  sa môžte ísť pozrieť do národného parku Nightcap National Park alebo na vodopády Minyon Falls.

My sme však mali na pláne navštíviť mestečko Nimbin. Ak ste o ňom nikdy nepočuli, tak je to mesto, kde je povolený predaj a konzumácia marihuany, ktorá je inak v Austrálii zakázaná. Nájdete tam konopný bar, múzeum a dokonca Konopné veľvyslanectvo 🙂 Keďže sme v návale eufórie skomolili názov mesta v navigácii na Nimbus, dostali sme sa nechtiac do nejakej časti Brisbane, kde bol obchod s týmto názvom. Jeden z našich spolucestujúcich sa s nami takmer celý večer nerozprával, že sme mu takouto hlúpou chybou pokazili celý trip.

Tak sme sa ocitli v Brisbane, ubytovali sa v blízkom hosteli a išli popozerať mesto. Brissy je veľmi príjemné mesto, tretie najväčšie v Austrálii a hlavné mesto štátu Queensland. Keďže sme tam strávili iba jeden deň, tak sme sa stihli previesť na Wheel of Brisbane, zaplávať si v bazéne v strede mesta a popozerať si nočnú panorámu mesta.

IMG_0673

 

Bazén  v meste

Bazén v meste

 

Ďalší deň sme pokračovali ďalej s úmyslom dostať sa na Fraser island. Na pumpe sme stretli nejakého aussie uja, ktorý nám poradil skvelú skratku niekde cez národný park. Po ceste sa dá zastaviť v Sunshine Coast a tiež Noosa Heads, čo sú podobné dovolenkové destinácie ako Gold Coast. Bol pekný slnečný deň, po ceste sme sa fotili pri každom strome, keďže sme prechádzali národným parkom a nejak sme si nevšímali tabule, ktoré upozorňovali na možnú nepriechodnosť cesty kvôli nedávnym povodniam. Keď človek žije v Sydney tak nie vždy zachytí čo sa deje v iných mestách a lokalitách. Keďže sme trip extrémne neplánovali, tak sme prehliadli fakt, že tu boli nedávno silné dažde a že časť cesty môže byť absolútne nepriechodná. Úspešne sme prešli niekoľko väčších mlák s nádejou, že podľa navigácie je cieľ blízko. Až sme v jednej mláke  autom zapadli.

IMG_0742

IMG_0743

 

 

 

 

Mali sme pri sebe pol litra vody, žiadne jedlo ani signál. Zavolali sme tiesňovú linku a vysvetlili našu situáciu pre nás absolútne dramatickú, že sme v strede nejakého národného parku, nemáme vodu ani jedlo, máme málo benzínu a nevieme ako sa odtiaľ dostaneme. Tzv. council ranger nám povedal, že „no worries“ a že príde „as soon as possible“. Tak sme sa nachvíľu ukľudnili a čakali. Ja som si samozrejme našla najlepšiu variantu v tejto situácii  a to rozložiť deku a opaľovať sa.  Keď sme tak čakali asi  dve hodiny, tak nám došlo, že asap  v austrálskom ponímaní môže znamenať, že prídu až zajtra. A že keď po nás budú musieť poslať špeciálne auto, aby nás vytiahlo z mláky, tak nás možno táto austrálska záchrana môže vyjsť aj na niekoľko tisíc dolárov. A to už nie je sranda, tak sme všetci zapli mozgy na plné obrátky a rozmýšľali ako to vyriešiť.

Chalani sa snažili podkladať koleso a dostať auto von z mláky a ja som sa snažila im pomáhať silou vizualizácie, keďže nič lepšie ma nenapadlo. Musím povedať, že na ženu stresujem málo a držala som sa celkom fajn aj v tejto situácii. Ale keď sme tam boli už pomaly štyri hodiny, po rangerovi ani chýru ani slychu a ochvíľu sa malo stmievať, už mi nebolo všetko jedno. Predstava nocovania v buši štyria v jednom aute s poteniálnymi hadmi, pavúkmi okolo a bez vody ma mierne desila. Na chvíľu sa pre nás zastavil čas, výdobytky techniky nám boli nanič a ja som si znova raz uvedomila silu prírody. A tiež fakt, že  sme ako správni európania úplne podcenili prípravu na cestovanie po Austrálii, ktoré je diametrálne odlišné od cestovania po Európe.

to be continued……

Evike

Mojou dlhoročnou vášňou je spoznávanie každodenného života v iných krajinách. Milujem celý ten proces nových začiatkov, kultúrnych rozdielov a prekvapení. Rada sa pritom delím o svoje skúsenosti, aby som vám uľahčila začiatky v novej krajine... Môj príbeh si môžte prečítať tu

Komentáre