Čo ma naučila Austrália

Presťahovať sa na druhý koniec sveta je dobrodružstvo. Hlavne keď sa tam vyberie človek sám a má tak možnosť spoznať seba do hĺbky. Jedno rozhodnutie, jeden deň, od ktorého sa zmenilo všetko….miesto, kde som žila, ľudia, s ktorými som sa stretávala, práca, ktorú som robila. Ale zo všetkého najviac som sa menila ja, aj keď som si to práve vtedy neuvedomovala.

Keď som sa sťahovala k Japonke, vravela som si, že by som mala niečo robiť so svojím životným štýlom a začať žiť zdravšie. Vyšla som na balkón mojej novej izby a hneď napravo odo mňa vidím Yoga štúdio a vedľa Organic shop. Usmiala som sa, mala som pocit, že si život zo mňa robí srandu, alebo že mi teda ukazuje cestu ako na to 🙂

Nikdy som necítila takú kontrolu nad svojím životom ako práve v Austrálii. Nikto tu odo mňa nič nečakal, nikto ma do ničoho nenútil, ani mi nik nepovedal, že toto bude dobré rozhodnutie. Učila som sa na svojich chybách a rozhodnutiach. Všetko  boli moje myšlienky a skutky, ktoré formovali moju realitu. Ja som si vytvárala okruh priateľov a keď sa mi zdalo, že nie sme na rovnakej vlne, tak som si našla iných. Keď sa mi nepáčilo, kde bývam, tak som sa odsťahovala. Nebola som na nikom a ničom závislá a nikto na mne. Cítila som absolútnu slobodu a takisto zodpovednosť za svoj život. Lebo tak, ako tu nik odo mňa nič neočakával, tak bolo aj každému ukradnuté, či som zdravá, či mám dosť peňazí, či sa mi darí…. lebo svet sa o teba nestará, ľudia ťa tam nepoznajú. A tak môžeš byť kým chceš, skúšať nové cesty….

You can do it

You can do it

 

Čo ma teda naučila Austrália?

1. Nerieš, čo nemôžeš zmeniť a zmeň, čo sa zmeniť dá

Môj život v Austrálii bol neustále plný zmien. Nemala som čas pozerať televízor, riešiť politiku (veď tam ani nemám právo voliť tak načo) a sťažovať sa na to, čo je zlé. Jednak som tým vyhodila negativitu zo svojho života a zamerala sa viac na svoj mikrosvet – bývanie, priateľov, prácu, vzťahy. Základné piliere pre život, ktoré doma nejak tak fungujú aj zo zotrvačnosti, ale tam si ich človek vytvára od začiatku od nuly. A že sa tie moje otriasali v základoch. Veci, ktoré záviseli iba od mňa, mojej vytrvalosti, môjho postoja a prístupu k práci, ľuďom, k sebe samej. Odo mňa záviselo, aký bude môj svet. Bola to jedna z najlepších lekcií, ktorú som sa naučila. Že nie je nikto koho môžem viniť za svoj život, iba samu seba.

Vďaka Austrálii sa výrazne zlepšil môj vzťah s mamou, čo považujem za jeden z najväčších úspechov môjho života. (Asi mám iný pohľad na úspech ako ten všeobecne zaužívaný) A nebolo to len diaľkou, ale aj mojím rozhodnutím. Že jej budem volať viac, že sa jej budem viac zdôverovať, že sa budem o tento vzťah viac starať. A nemali sme sa prečo pohádať, lebo sme riešili iba dôležité veci a boli sme radi, že sa vidíme aspoň cez skype. Možno nemôžem zastaviť vojnu vo svete, ale určite môžem zmeniť stav môjho sveta.

Vyhoď negativitu

Vyhoď negativitu zo života a zlepši čo sa dá

 

2. Zbav sa predsudkov

Všetci ľudia sme vo svojej podstate rovnakí. Chceme byť šťastní, žiť svoj život čo najlepšie, mať dobrého partnera a zdravú rodinu. To, čo nás odlišuje sú zvyky, tradície podľa krajiny, z ktorej pochádzame. Preto mi prišlo divné, že Austrálčania chodia bosí a že im je jedno, čo majú na sebe oblečené. A časom som zistila, že bez tých predsudkov sa žije akosi ľahšie. A niektoré z ich zvykov som aplikovala aj do môjho života. Ak mi Brazílec povie, že príde o deviatej, viem že príde o desiatej a nebudem sa hnevať. Číňania sa budú tlačiť do vlaku či autobusu, lebo ich je v Číne tak veľa, že kam sa nepretlačia, tam sa nedostanú. Keď som začala ľudí prijímať akí sú, vytvorila som si krásne priateľstvá s ľuďmi z celého sveta. Iba musíme hľadať, čo nás spája a nie rozdeľuje…

Otvor sa iným kultúram

Otvor sa iným kultúram

 

3. Zmena je dobrá

Doma som nepotrebovala robiť veľké zmeny a nepochybne som si žila vo svojej zóne komfortu. Je tam síce dobre, ale aj nudne a nikam to človeka neposúva. Keď som sa v Sydney každú chvíľu sťahovala, menila školu, prácu, priateľov, tak som si uvedomila, aká je zmena dobrá. Otvára nové možnosti, spochybňuje zaužívané zvyky, či myšlienkové procesy. A zmeniť myslenie to je ako zmeniť tok rieky. Ale práve od myšlienok sa odvíja celý náš život. Zmena učí prekonávať strach, byť odvážnejší a flexibilnejší. Neviazať sa na nič a nikoho, lebo nič nie je večné. Vždy keď som na niekoho, či  niečo upla, prišla som o to. A vďaka tomu som si začala viac vážiť okamihy, miesta a ľudí, ktorí sa na chvíľu mihli mojím životom.

Siahni po zmene

Siahni občas po zmene

Evike

Mojou dlhoročnou vášňou je spoznávanie každodenného života v iných krajinách. Milujem celý ten proces nových začiatkov, kultúrnych rozdielov a prekvapení. Rada sa pritom delím o svoje skúsenosti, aby som vám uľahčila začiatky v novej krajine... Môj príbeh si môžte prečítať tu

Komentáre