Zaujímavosti o doprave v Sydney

V Sydney je dobré na začiatku vedieť pár vecí. Napríklad že na autobus treba zamávať, aby zastal. A že netreba pozerať do telefónu, lebo tak môžte zmeškať práve ten autobus, ktorý potrebujete. /Stalo sa to viackrát nielen mne 🙂 / Dlho som nechápala, ako sa taký normálny turista má zorientovať v autobusovej doprave. Na zastávke máte tak maximálne mapku trasy, prípadne len cielovú stanicu a časy odchodov. V autobuse tiež nie je viac informácií. Zastávky si tak môžte domyslieť, alebo otravovať šoféra.

7086965_f520

Timetable info

 

Občas je cestovanie autobusom hotová pohroma, kedže v Sydney je zavedený nejaký „timetable“, ale autobusy ho nie vždy dodržiavajú. Sú to vlastne len nejaké orientačné časy, na ktoré sa nedá spoliehať.  Takže buď som sa vybrala do práce o dosť skôr, alebo som to zachraňovala taxíkom, alebo som meškala. Samozrejme, že meškať je absolútne neprípustné a všetci od vás čakajú, že sa na každé miesto dopravíte včas, aj keď je to občas nadľudský výkon hlavne v „prime time“, kedy všetci odchádzajú do práce, alebo prichádzajú domov. A to som naozaj párkrát takmer prišla o prácu, keď som vystúpila na zlej zastávke, či čakala na autobus, ktorý jednoducho neprišiel.

V tom čase som objavila čaro aplikácie google maps, ktorá mi na základe mojej polohy  a cieľa vyhľadala najlepšie spojenie. A naozaj touto cestou ďakujem vynálezcovi tejto skvelej aplikácie, ktorá ma veľakrát zachránila pred pocitom dopravnej bezradnosti. Teda až kým sa mi nevybila baterka. Nejaké zaujímavosti? Napríklad v letných dňoch autobusy na pláž Bondi praskajú vo švíkoch a tak sa možno ani do prvého austobusu nedostanete, lebo už nie je miesto. Z pláže mužom šofér nedovolí nastúpiť do autobusu bez trička, ale keď nastúpite bosí, je to v pohode.

Autobus z Bondi beach

Autobus z Bondi beach v lete

 

Najprv som sa rozčuľovala, zvyknutá z domu, že keď autobus mešká dve minúty tak už je to veľa. Po čase mi neprišlo divné, že sa autobus neukázal polhodinu. Dokonca som si na to zvykla a začala som to brať ako normálny jav. Keď som potrebovala niekde prísť načas, tak som proste nechodila autobusom.  A keď prišiel niekto nový do Sydney a hneval sa nad dopravou, tak som sa len usmiala, že takto to tu proste funguje, resp. nefunguje.

Cestovanie vlakom je omnoho efektívnejšie a prehľadnejšie. Vlaky chodia načas a majú jasne označené zastávky. Čím bohatšia štvrť, tým krajšie vlaky tam premávajú. Ak má vlak náhodou výluku, tak je všade podrobné označenie, aby naozaj každý pochopil kam ísť. A ak by to nestačilo, tak môžte do práce chodiť aj trajektom. Ak už nie do práce, tak aspoň cez víkend sa vybrať na nejakú z pláží, alebo miest, kde sa dá dostať loďou je celkom zaujímavý zážitok hromadnej dopravy.

trajekt v Sydney

trajekt v Sydney

 

Taxíky sú pomerne drahé ako všetky služby, ale určite sa vám stane, že ho občas budete musieť využiť. Chytiť taxík ráno býva občas problematické. A tiež sa môže stať, že si taxikár zvolí dlhšiu trasu, keď podľa prízvuku usúdi, že ste v Sydney nový.

TIP na dopravné info Sydney:

www.transportnsw.info   

 

Evike

Mojou dlhoročnou vášňou je spoznávanie každodenného života v iných krajinách. Milujem celý ten proces nových začiatkov, kultúrnych rozdielov a prekvapení. Rada sa pritom delím o svoje skúsenosti, aby som vám uľahčila začiatky v novej krajine... Môj príbeh si môžte prečítať tu

Komentáre