10 odlišností života v Austrálii

Každá krajina je špecifická a odlišná svojou kultúrou, zvykmi, ľuďmi. Čím ďalej cestujete, tým viac vás môžu prekvapiť určité odlišnosti.  A časom zistíte, že normálne je všetko, čo daná spoločnosť považuje za normálne. Vtedy si človek uvedomí, že predsudky sú úplne zbytočné a to, na čom niekedy bazírujeme je absolútne nepodstatné. Aký je vplyv spoločnosti na nás som si uvedomila zakaždým, keď som žila v inej krajine. Tak som zhrnula určité odlišnosti, ktoré na začiatku v Austrálii zarazili mňa:

Asi prvou bolo jedlo. Variť som nestíhala tak často, ako som potrebovala, alebo som nemala k dispozícii kuchyňu na hosteli. Nemôžem povedať, žeby toho v Sydney bolo málo na výber. Naozaj sú tam kuchyne z celého sveta. Ale ja nemám rada nič štipľavé, tak som vylúčila indické, mexické a pod. Čínske mi nechutilo, hamburgery nepovažujem za jedlo, morské plody nemusím. Vlastne som dovtedy netušila, že som tak vyberavá. Tak som žila na sushi, jogurtoch, zemiakoch a thajskej polievke Laksa, ktorá mi aspoň trochu pripomínala našu rezancovú. Najviac mi asi chýbali polievky. Ináč sushi je v Austrálii veľmi dobré a lacné a nepovažuje sa to za luxusné jedlo.

Všetko je drahé. Ceny za niektoré služby či tovary sa vám zdajú neuveriteľne prehnané a prvý mesiac som si na to nevedela zvyknúť

Všetci sa usmievajú. Takmer vždy a všade. Pripadala som si, že som došla do nejakého wonderlandu, kde žijú milí a usmievaví ľudia a je tam teplo a pláž. Kde sa nekradne a fungujú tam zákony. A keď si opýtate kávu z orechového mlieka, nie príliš horúcu s jeden a štvrť lyžičkami cukru a bez kofeínu, tak vám ju proste s úsmevom spravia aj keď za vami stojí v rade ďalších 50 ľudí.  Proste wonderland….

No worries. Jedna z najobľúbenejších fráz v tejto krajine.  Rozliali ste kávu? No worries, urobia vám druhú zdarma. Nemáte drobné na bus? No worries, tak nasadnite. Neviete ako vyplniť daňové priznanie? No worries, na daňovom úrade vám poradia. Malá zmena v myslení, ktorá má naozaj veľký dopad na kvalitu života.

Za 15 minút som na pláži. Z toho som bola tiež v šoku dosť dlho. Že si vezmem bus a som na pláži, že nemusím chodiť na dovolenku raz v roku a potom sa tam vypekať 10 hodín denne, aby ma chytilo. Že niektoré dychberúce scenérie sú za rohom a že tam môžem ísť kedykoľvek. A oceán. Aj keď máš sto problémov, tak si sadneš na chvíľu k moru a máš pocit, že tvoje problémy sa odplavia spolu s odlivom. Oceán má neskutočnú silu a ľudia, ktorí žijú blízko vody sú naozaj nejak tak šťastnejší.

IMAG0582

Ľudia sú zhovorčiví a nápomocní. Ak si v bare a niekto sa ti prihovorí, neznamená to hneď, že po tebe ide. Proste si chce len pokecať, lebo mu je dlho čakať v rade na drink. Ak som sa ocitla niekde a zmätene pozerala okolo seba, vždy sa zastavil niekto, kto sa ma spýtal, či som sa stratila a potrebujem pomoc. Ak do niekoho drgnete v dave vo vlaku, tak sa vám on ospravedlní…

Móda nie je dôležitá.  Botasky k elegantným šatám sú v pohode a k tomu športová taška. Legíny ku všetkému, dlhé svetre a voľné veci, v ktorých vám nie je horúco. Môžte si dať aj vrece na hlavu, každému je to jedno a nikto to nerieši.  Najobľúbenejšie sú tzv. thongs (plážové šľapky), ale kľudne môžte chodiť aj bosí. A to aj do obchodu, keď odbehnete z pláže. A tiež môžte večer prísť do potravín v pyžame, alebo v župane a nebudete vyzerať divne. Módu riešite len ak sa vyberiete do klubu alebo na nejakú spoločenskú udalosť.

Zmysel pre humor. Austrálčania majú radi humor a interakciu. Je to spôsob, akým si získavajú zákazníkov a tiež sa snažia vytvoriť si so zákazníkom vzťah. Väčšinou vás začnú volať časom po mene, zakaždým prehodia pár slov, prípadne vám občas dajú nejakú tú kávu zdarma ako vernému zákazníkovi.

312714_10150379752507072_211214609_n387173_10150461237712072_2044208054_n

Pavúky, šváby, hady a kengury. Toho som sa obávala najviac pred príchodom do Austrálie. Poctivo som vytriasala topánky každé ráno, či tam náhodou niečo nevylezie. V kúpeľni som zakaždým obzerala všetky rohy predtým, než som sa dostala bezpečne do sprchy. Po mesiaci som prestala. Aká je pravda s touto háveďou? Tak z moje skúsenosti:

– hady sú hlavne v buši, teda môžte sa s nimi stretnúť najmä pri cestovaní po Austrálii

– pavúka som za celé štyri roky nestretla! Asi som mala aj šťastie. Keďže žijú hlavne v stromoch a kroch, tak sa ľahšie dostanú do domu, ako do bytu. Ale počula som viac príbehov mojich známych, ktorí svojim krikom prebudili celý barák, keď zbadali v izbe pavúka ako dlaň 🙂

-čo mi nikto nepovedal bolo, že šváby sú takmer všade. Hlavne v lete, pobehujú po chodníku, ľahko sa dostanú do domu zo záhrady. Občas sa dostanú aj do bytu, hoci neviete odkiaľ. Sú neškodné, i keď veľmi nepríjemné a je ťažké sa ich zbaviť hlavne v dome, aj keď udržujete maximálny poriadok.

– kengury nepobehujú po ulici ani po pláži, ako som si myslela. Prvú kenguru som stretla až po roku mimo Sydney, neďaleko Jervis Bay. Niekde sú premnožené a nie sú považované za úžasné milé zvieratko Skippy, ako sme zvyknutí z Európy.

– papagáje stretnete na určitých miestach voľne v prírode tak, ako u nás vrabce…. Austrálčania z nich tiež nie sú mimoriadne unesení, keďže vedia narobiť aj veľa škody. Napríklad tak, že ohryzujú steny domu a spôsobujú škody, ktoré vám poisťovňa nepreplatí.

CIMG3796

IMG_0958

A ako tieto kultúrne odlišnosti zapôsobili na mňa?

– po štyroch rokoch v Austrálii jem všetko a vyskúšala som kuchyňu asi všetkých krajín sveta. Dokonca som aj úspešne posunula hranicu, koľko štipľavého znesiem.

– zaplatiť 8 dolárov za malé pivo, či 40 za taxík mi už príde normálne

– začínam sa usmievať vždy a všade len tak, lebo všetko ide ľahšie. Keď ste na strane zákazníka užívate si všetky výhody skvelého zákazníckeho servisu. Ak ste v práci a zákazník začne mať nereálne požiadavky, tak začnete uvažovať, či tento servis už naozaj nie je prehnaný

– princíp no worries uplatňujem všade, kde sa dá. I keď niekedy sa no worries prejavuje aj tým, že ľudia neriešia veci, ktoré by mali, hlavne v práci

– pláž ma už tak nefascinuje, keďže ako na všetko, človek si zvykne aj na tú najväčšiu nádheru a začne to považovať za samozrejmosť. A ako vraví moja kamarátka: „Furt se natírat krémem proti slunci, to me tak votravuje…“

– prihováram sa neznámym ľuďom a nepríde mi to divné

– začína mi byť úplne jedno, čo mám na sebe a príde mi už absolútne nepodstatné ladiť kabelku s náušnicami, či s topánkami

– keď vidím švába už nekričím a prestala som sa báť pavúkov. Vlastne som celkom šťasťná, keď nie je veľký ako dlaň. To je veľká zmena, keďže pred Austráliou som mala fóbiu zo všetkého hmyzu a chrobákov, o pavúkoch nehovoriac. A  zvykla som si aj na papagáje, ktoré tu nájdete vonku pred domom, ako u nás vrabce..

Evike

Mojou dlhoročnou vášňou je spoznávanie každodenného života v iných krajinách. Milujem celý ten proces nových začiatkov, kultúrnych rozdielov a prekvapení. Rada sa pritom delím o svoje skúsenosti, aby som vám uľahčila začiatky v novej krajine... Môj príbeh si môžte prečítať tu

Komentáre