Peniaze v Austrálii

Tak som si predĺžila víza a kúpila ďalšie tri roky v Austrálii – doslova. Ten čas si kupujete za peniaze, ktoré platíte za školu, víza a podobné záležitosti. A treba ho využiť, aby ste sa za ten čas a peniaze dostali tam, kam chcete. Dajte si cieľ, to je jedno či chcete zarobiť peniaze, precestovať Austráliu, alebo nájsť spôsob, ako tam ostať. Lebo po pár rokoch budete unavení zo študentského života a možno by ste aj ostali, ale už nebudete mať energiu sa snažiť o niečo ďalej. Tak som si zhodnotila prečo som sem prišla – vyčistiť si hlavu (čo sa mi podarilo za prvý rok) a zmeniť pracovné zameranie na niečo, čo by ma mohlo živiť kdekoľvek na svete. Keďže vysokoškolské vzdelanie ekonomické mi bolo vo svete mierne nanič, rozhodla som sa oprášiť môj starý koníček a ísť študovať Módny dizajn.

23EK_DPPDC15

Z ceny univerzitného vzdelania v Austrálii sa mi urobilo mierne nevoľno. Univerzity v zahraničí nie sú vôbec zadarmo ako u nás, ale otvoria vám dvere k oveľa lepšiemu životu, než by ste mali doma. College neprichádzala v úvahu, keďže taký odbor sa na lacnej škole študovať nedá. Tak som si našla Tafe. Tafe je niečo ako pomaturitné štúdium, zamerané hlavne na remeselné vzdelanie ako sú kaderníčky, manikérky, kuchári apod.

Škola stála 5700 AUD na polroka. V júni som si povedala, že ak tie peniaze zarobím do decembra, tak sa na to dám. Ciele sú dôležité, rovnako ako aj plánovanie, tak som si to pekne rozpísala na papier, koľko potrebujem ušetriť každý mesiac, aby som sa dostala k svojmu cieľu. Z mojich výpočtov mi jasne vyšlo, že s mojim momentálnym príjmom to nepôjde. Preto som začala hľadať inú prácu. Ani nie nejako intenzívne, skôr som o tom rozprávala svojim známym. A stala sa zaujímavá vec. Hneď ako som sa zamerala na cieľ, začali mi prichádzať do života príležitosti. Z jednej náhodnej cateringovej akcie sa stal môj ďalší pravidelný príjem 3-4x do týždňa, spolužiak mi dohodil ďalšiu prácu na deň voľna a ja som odrazu nevedela čo skôr.

67-4761-australske-dolary

A tak som pondelok a utorok robila v  práci 1, stredu som mala školu, štvrtok robotu 2 a od piatka do nedele robotu 3. Občas som nešla do školy, keď ma v tretej robote potrebovali aj v stredu, alebo som ťahala aj 16 hodín denne, keď som robila v dvoch prácach za jeden deň. Väčšinu voľného času som trávila presúvaním sa medzi prácou 1,2,3 a ubytovaním. Začala som robiť to, čo väčšina (nielen) študentov v Austrálii. Robila som toľko, koľko sa dalo, vymieňala som všetok čas za peniaze. Boli dni, keď som nevedela aký je deň, dni sa delili podľa toho, v ktorej robote robím. Boli dni, keď som si necítila nohy od únavy, keď som spala tri hodiny a čakali ma dve šichty a ja som to už občas psychicky nedávala a bolo mi do plaču. Za kúsok voľna by som zabíjala, ale nebol čas, mala som cieľ. A každý cieľ si vyžaduje čas, obetu a sebazaprenie. A keď chcete zarobiť veľa peňazí za krátky čas, toto bude váš život.

train

Vo vlaku som trávila najviac voľného času

 

Ten polrok som si neužila, nevydýchla som si, cítila som sa ako škrečok, ktorý behá dokolečka a nemá to koniec. Ale polrok prešiel a ja som za ten čas ušetrila takmer 9000 dolárov. Bolo to viac než som chcela, bolo to viac než som ušetrila za celý minulý rok (čo bolo nejakých 4000 dolárov, ktoré mi postačili tak akurát na predľženie víz). Takže to, aký bude váš život v Austrálii, koľko peňazí zarobíte, záleží len na vás a na vašich rozhodnutiach, tak ako všetko ostatné v živote.

V decembri som sa konečne zastavila a naplánovala si dovolenku. Síce ma spolubývajúca Gabi varovala, aby som si peniaze nechala, lebo na drahšej škole nebudem mať toľko času zarábať na ďalšie štúdium, ako mám teraz. Ale ja som samozrejme nepočúvla a chcela som si konečne užiť trochu voľna a tak som naplánovala dovolenku smer Gold Coast…..

IMG_0611

Tipy, rady:

–   z 20 hodín týždenne prežiješ, ak sa vieš uskromniť, všetko čo zarobíš navyše, môžeš ušetriť. V práci môžeš zarobiť cca 12-22 AUD/hod. (napr. catering, cleaning),  niekde až 30 AUD (na stavbe, sťahováci). Čiže za 20 hodín zarobíš 350-400 AUD na živobytie, výplatu za ďalších 20 hodín vieš ušetriť …záleží však aj na tom aké dane platíš (teda aké víza máš) a či musíš platiť aj školu.

–  ak budeš robiť v službách (hlavne reštaurácie, kaviarne) veľa sa usmievaj, rozprávaj so zákazníkmi, staraj sa o nich. Austrálčania si dajú na službách záležať. Radi sa vracajú tam, kde si ľudia pamätajú ich meno, alebo kde zamestnanci už vedia akú kávu pijú. Tvoj prístup je základ tvojho úspechu práce v službách. Keď budú spokojní zákazníci, bude spokojný aj  šéf.

–  nedele sú väčšinou platené 1,5 násobok, štátne sviatky až dvojnásobok hod. mzdy, preto je pre teba výhodné pracovať tieto dni

–  veľa prác v Austrálii je sezónnych, preto sa nespoliehaj iba na jednu prácu a vždy je dobré mať niečo v zálohe, kde máš istý príjem (práca v obchode, cleaning)

–  niekedy sa možno oplatí vziať job, ktorý je menej platený, ale dostaneš dvakrát toľko hodín ako v lepšie platenej práci

 

Evike

Mojou dlhoročnou vášňou je spoznávanie každodenného života v iných krajinách. Milujem celý ten proces nových začiatkov, kultúrnych rozdielov a prekvapení. Rada sa pritom delím o svoje skúsenosti, aby som vám uľahčila začiatky v novej krajine... Môj príbeh si môžte prečítať tu

Komentáre