Ako sa pije v Austrálii

Takže Ahmed ma pozval na jeho rozlúčkovú barbeque, ktorá sa konala u nás na hosteli. Dobrý spôsob ako získať nových známych. A keďže sa patrí niečo doniesť, tak som sa vybrala kúpiť nejaké to pivo, alebo víno. Zastavila som sa na benzinke. Žiadny alkohol som nenašla. Tak som zašla do potravín. Ani tam nič. Po hodine hľadania som bola už celkom vytočená a tak sa pýtam predavača, kde je teda možné kúpiť alkohol, alebo či som dorazila do krajiny abstinentov. (To Austrália určite nie je) Usmial sa a povedal mi, že na predaj alkoholu musia mať obchody či reštaurácie špeciálnu licenciu, ktorá nie je práve najlacnejšia a poslal ma do „Bottle shopu“. To sú obchody, kde predávajú iba alkohol. Zaujímavosťou takisto je, že tu existujú BYO /bring your own/ reštaurácie, ktoré nemajú licenciu na predaj alkoholu, ale môžte si tam priniesť svoj vlastný. V praxi to znamená, že si môžte priniesť svoju drahú fľašu vína a zaplatíte len symbolickú cenu za korok. To som fakt nezažila nikde na svete a vrelo odporúčam to využiť.

byo

Na párty som teda dorazila aj s vínom. Boli tam ľudia naozaj z rôznych krajín sveta. Napríklad taký Nick z Nemecka, ktorý cestoval po svete a keď sa zastavil, tak žil v Barcelone, lebo toto mesto vraj miluje najviac. A momentálne trávil polroka v Sydney. Už veľakrát na cestách som sa presvedčila, že ľudia, ktorí veľa cestujú majú zvláštnu charizmu, akoby pochopili život viac do hĺbky. Žijú v prítomnosti, trápia sa menej a dávajú viac ľuďom okolo. Nick bol jeden z nich. Na prvý pohľad ničím výnimočný, ale predsa veľmi charizmatický, bez náznaku strachu zo života a stále s úsmevom.  Ochotný podeliť sa o večeru a zážitky z ciest, veľa dať a nečakať nič naspäť.

Párty bola vydarená, skončili sme v nejakom bare na Kings Cross, časti vychýrenej nočnými podnikmi. Ak ste si mysleli, že Slováci pijú veľa, tak to ste ešte neboli v Austrálii. Piatky a Soboty sa mesto zmení na nepoznanie. Austrálčanky, ktoré si vo všeobecnosti nedajú na móde až tak záležať sa všetky oblečú do megakrátkych šiat s heslom čím kratšie, tým lepšie. Vymódené ako z červeného koberca sa vydajú za zábavou. Niektoré má človek problém rozoznať od prostitútok. O pár hodín neskôr sú miesta ako Kings Cross či centrum plné opitých mladých ľudí, ktorí to prehnali s alkoholom. Ženy už nevyzerajú ako z červeného koberca, ale ako zo záchytky. Kým slováci pijú s cieľom sa zabaviť, Austrálčania mám pocit pijú s cieľom, kto dlhšie vydrží. Keď som to videla prvýkrát, bola som mierne v šoku.

girls_kings_cross_selwyn

Nad ránom na Kings Cross

Pokiaľ chcete pracovať na mieste, kde sa podáva alkohol, potrebujete k tomu certifikát RSA (Responsible service of alcohol). V praxi to znamená, že čašník je povinný ustriehnuť, či sa zákazník neopíja. Ak je náhodou už pod parou, musí mu slušne vysvetliť, že mu už nenaleje, lebo je „intoxicated“. Ak by sa opil až príliš a niečo by sa stalo, zákazník môže žalovať príslušný podnik. Toto opatrenie má služiť na obmedzenie požívania alkoholu. Avšak o jeho účinnosti by sa dalo polemizovať.

Po čašníkovi je druhý najdôležitejší v podniku vyhadzovač. Od neho závisí, či sa vôbec dostanete dnu. Keď usúdi, že vyzeráte veľmi opitý, že nemáte vhodnú obuv, tričko (hlavne chlapi) tak sa proste dnu nedostanete a netreba sa hádať. Nemá to zmysel. A takisto si nezabudnite doma ID (pas, občiansky…) Bez toho sa môžte rovno otočiť na opätku…i keď ženy dokážu so svojím úsmevom veľa 🙂

Na párty som sa zoznámila ajIMAG0373 s Kate a Gemmou, ktoré sa stali načas moje najbližšie kamošky. Katerina bola ruska, veľmi pekná a cieľavedomá, ktorá ako som neskôr zistila do Sydney prišla s jasným zámerom sa tu vydať a zdrhnúť z ruskej zimy a problémov. Gemma bola charizmatická španielka s mizivou angličtinou, vekom okolo 40-ky, dušou a oblečením večná hipisáčka, ktorá si z ničoho nerobila problém. Tak ako ja utiekla od stereotypu kancelárskej práce v Španielsku a prišla hľadať šťastie sem.

Asi sme sa v tom čase potrebovali, keďže sme na tom boli rovnako. Sami a nové v Sydney. Ono sa to zdá byť jednoduché, keď ste doma najlepšie vo svojom meste a máte okolo seba plno známych, kamošov z detstva, strednej, vysokej. V Sydney si priateľov nájdete rýchlo, ale len málo z týchto priateľstiev vám ostane dlhodobo. Ale to som v tom čase ešte netušila.

Evike

Mojou dlhoročnou vášňou je spoznávanie každodenného života v iných krajinách. Milujem celý ten proces nových začiatkov, kultúrnych rozdielov a prekvapení. Rada sa pritom delím o svoje skúsenosti, aby som vám uľahčila začiatky v novej krajine... Môj príbeh si môžte prečítať tu

Komentáre