Rok v Austrálii – bilancia

Ani som sa nenazdala a ubehol už  rok v Austrálii. Pomaly mi končili víza a ja som sa musela rozhodnúť čo ďalej. Mala som pocit, že som toho veľa za ten rok nestihla. Štyrikrát som sa sťahovala,  vystriedala som niekoľko prác, priateľov a konečne sa môj život ustálil a teraz mám ísť domov? Tak som začala bilancovať, čo mi ten rok v Austrálii dal:

– bola som nútená vyjsť zo zóny komfortu a vystaviť sa novým situáciám, veľakrát hlavne na začiatku. To je vec, s ktorou vám nikto neporadí, proste si to treba odžiť a postaviť sa svojmu strachu.

– vďaka neustálemu sťahovaniu, zmene práce apod. som sa naučila byť oveľa flexibilnejšia. Každá zmena ma niečo naučila, priniesla mi do života nových ľudí, skúsenosti. Prestala som sa zmien báť a celkom som si to začala užívať.

– skúsila som si surfovanie. Bol to môj veľký sen, ktorý som nikdy nezrealizovala. Zúčastnila som sa Surf víkendu pri Seven miles beach, kde nás surfovať učili priamo austrálski surferi, ktorí si založili školu surfovania, aby sa mohli živiť tým, čo ich najviac baví. Keď som sa asi stokrát snažila chytiť vlnu a nevyšlo to a druhý deň ma tak boleli ruky, že som ani nevedela vstať z postele, zabalila som to s tým, že to asi nebude šport pre mňa.  Keď som si predstavila ako si kupujem surf a potom sa s ním vláčim v buse cestou na pláž jediný deň v týždni čo mám voľno…to asi nie. Ale skúsenosť to bola veľmi zaujímavá  a určite to každému odporúčam. Hlavne pri takýchto sexi inštruktoroch:

 stažený soubor

 

– zažila som moje prvé Vianoce na pláži a Silvester v Opera House

koncert Sade a novozélanďanky Ladyhawke. Pri koncerte Sade mi na konci vyhŕkli slzy. Počúvam ju odmala a nikdy ma nenapadlo, že sa raz dostanem na jej koncert. Ladyhawke je z Nového Zélandu a tak asi nebola veľká šanca, žeby prišla na Slovenko, preto ma veľmi potešil fakt, že ju môžem vidieť naživo v Sydney.

koncert Sade

koncert Sade

koncert Ladyhawke

koncert Ladyhawke

 

 

 

 

 

 – videla som veľryby na mori, kengury voľne v prírode, koaly, papagáje, ale aj šváby na byte, či na ulici

IMAG2118IMG_0958

 

 

 

 

 – vďaka moje práci vo „Functions“ som spoznala veľa zaujímavých miest v Sydney, zažila som austrálske svadby, večierky, populárny Melbourne Cup

– zlepšila sa mi angličtina. Nebolo to síce závratné, pretože som stretávala už veľa slovákov nielen v práci, ale aj doma. Progres záleží na vás, v plnej miere.

– stretla som veľa zaujímavých ľudí z rôznych kútov sveta a zažila s nimi veľa jedinečných chvíľ

– zažila som Festivaly jedla, kávy, vína, festival svetiel, pochod gayov, Čínsky nový rok

Výstava sôch na Bondi

Výstava sôch na Bondi

 

Či sa mi chcelo ísť domov? Určite nie. Napriek tomu, že to nebolo ľahké, veľa som za prvý rok neušetrila a motala som sa v sezónnych prácach, zažila som toho veľa. Splnila som si niekoľko dávnych snov a v Austrálii sa mi páčilo. Určite som chcela zažiť ešte viac, vidieť čo najviac z Austrálie a okolia. Ľutovala som, že som si nevybavila víza na dlhšie, keďže každé predlžovanie stojí ďalší vízový poplatok. Tak som si predĺžila víza na najdlhšie ako sa dalo, teda na ďalšie tri roky.

 

 

 

 

Evike

Mojou dlhoročnou vášňou je spoznávanie každodenného života v iných krajinách. Milujem celý ten proces nových začiatkov, kultúrnych rozdielov a prekvapení. Rada sa pritom delím o svoje skúsenosti, aby som vám uľahčila začiatky v novej krajine... Môj príbeh si môžte prečítať tu

Komentáre